ארגונים אזרחיים בשבדיה

“זה חייב להיות אפשרי לתרגל וליישם את הדמוקרטיה בהרבה דרכים, בהרבה רמות ובהרבה זירות, כולן בלתי תלויות זו בזו. הדמוקרטיה דורשת שהאנשים יהיו בעמדה להשפיע על שינויים בחברה כולה כמו גם על התפקוד של המוסדות החברתיים שהם פוגשים ביום יום, בבתי ספר, ברפואה, בדיור, בתנועה ובסביבה… הכוח הזה לא ניתן למימוש ע"י כוח מסחרי או ע"י גופים ציבוריים בירוקרטיים, אלא רק ע"י האנשים עצמם. בניית הקהילה חייב להישען תמיד על האמון במעורבותם של האזרחים ועל הארגונים שלהם” (המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, תכנית מ 2001)

בפוסט הקודם ראינו איך בשבדיה איגודי העובדים והתאחדות המעסיקים ביחד מחליטים על רמת השכר במשק, ואיך איגודי העובדים פועלים כדי לצמצם את פערי השכר בשבדיה. למעשה ההשפעה שלהם גדולה אפילו יותר: הארגונים האלה יוזמים חקיקה בפרלמנט, נציגים שלהם יושבים בועדות חקירה ממשלתיות, והם שותפים לניהול של חלק מהשירותים הממשלתיים: למשל, נציגים של איגודי העובדים והתאחדות המעסיקים יושבים בועדים המנהלים של הסניפים של שירות התעסוקה, ומיוצגים גם בועדות של מערכת החינוך.

למעשה, הארגונים האלה הם רק הדוגמה הבולטת והחזקה ביותר לתופעה כללית בשבדיה: קיומם של ארגונים אזרחיים דמוקרטיים וחזקים, שמשפיעים על החברה כולה. אני הולך לסקור עכשיו כמה דוגמאות, וכדי להעריך אותן, כדאי לזכור שהאוכלוסיה הכוללת בשבדיה היא בסביבות ה 10 מיליון.

סוג אחד של ארגונים אזרחיים חשובים הם קואופורטיבים של צרכנים – חברות מסחריות שנשלטות ע"י הלקוחות שלהן באופן דמוקרטי. הארגון החשוב ביותר בנושא הזה הוא התאחדות הקואופרטיבים השבדית KF (יותר מ 3 מיליון חברים), שמאגדת 41 קואופורטיבים במגוון של תחומים, כולל חנויות מכולות וחנויות קמעונאיות אחרות, הוצאה לאור, השקעות, ומכירת ספרים באינטרנט. קואופורטיבים חשובים אחרים הם חברת הביטוח Folksam  (כ 4 מיליון חברים), קואופורטיב הדלק והמוסכים OK  (יותר ממיליון חברים) וקואופורטיבי הדיור HSB ו Riksbyggen (כחצי מיליון חברים בכל אחד).

ארגונים חשובים אחרים הם ארגון הנכים (כחצי מיליון חברים), ארגוני הגמלאים (כ 400,000 ו 250,000 חברים), ארגון הדיירים (חצי מיליון חברים), וארגון החקלאים (170,000 חברים). יש גם ארגונים נוספים, כמו מועדוני ספורט, קבוצות למידה למבוגרים, ומועדוני נופש.

רוב הארגונים האלה מעורבים בפוליטיקה השבדית, נאבקים כדי לקדם את האינטרסים של החברים שלהם, ומשתתפים בועדות ממשלתיות ובניהול השירותים הממשלתיים. מנקודת מבט סוציאל-דמוקרטית, הארגונים האלה חשובים מכמה סיבות:

  • עיקרון השוויון הסוציאל-דמוקרטי  מכיל את הדרישה שלכל אזרח תהיה יכולת להשפיע על כל ההיבטים של החיים שלו. הארגונים האזרחיים מגשימים את העיקרון הזה בפועל, בכך שהם מחילים את הדמוקרטיה על תחומים כמו דיור, צרכנות, ושירותים חברתיים, כפי שאיגודי העובדים מחילים את הדמוקרטיה על מקום העבודה.
  • הארגונים האלה מחנכים את האזרחים לדמוקרטיה: הפעילות בארגונים האלה הופכת את ההשתתפות בדמוקרטיה לעניין יום-יומי עבור האזרחים, ולא למה שקורה פעם בארבע שנים.
  • הארגונים האלה מאזנים את הכוח של הממשלה, של החברות הפרטיות ושל בעלי ההון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s