אודות הבלוג

קוראים לי אור, ואני חוקר במדעי המחשב.

לפני מספר שנים היה לי הכבוד להפוך לפעיל של ארגון העובדים "כוח לעובדים". באותה תקופה, היה לי ברור שאני לא מרוצה מאיך שהחיים במדינה נראים ומתנהלים, במיוחד מהקיצוצים הנרחבים בשירותים שהאמנתי שהמדינה אמורה לספק לאזרחיה, ומהמצב העגום של זכויות העובדים במדינה. למרות זאת, לא היה לי חזון ברור של המדינה שהייתי רוצה לראות, והתקשיתי לתאר, אפילו לעצמי, מה המטרות שהייתי רוצה להשיג בסופו של דבר.

בנוסף, הכרתי את התיאוריה הנפוצה בשיח הציבורי לפיו כלכלה חופשית אמורה להביא רווחה ושגשוג לכולם, ושאם רק יקטינו את מעורבות הממשלה, השוק החופשי יפתור את כל בעיותינו. למרות שהיה לי ברור שהתיאוריה הזו לא פועלת, לא ידעתי להסביר במדויק למה התיאוריה לא עובדת.

מאז הספקתי ללמוד הרבה חומר על שני הנושאים האלה. למדתי על האידיאולוגיה הסוציאל-דמוקרטית ועל המשנה הסדורה שלה לגבי איך צריך לנהל מדינה, ועל ההצלחות הגדולות של המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות בסקנדינביה ובמדינות אירופיות אחרות. למדתי גם שהספרות הכלכלית מלאה בהסברים לכך שהשוק החופשי אינו יכול להגשים את התקוות שחסידיו תולים בו.

תוך כדי הלימוד גיליתי שיש מחסור בחומר קריאה פופולרי על הנושאים האלה בעברית. המטרה שלי בבלוג הזה היא לנסות למלא את המחסור הזה, והוא מיועד לקוראים שמעוניינים ללמוד יותר על המחשבה הסוציאל-דמוקרטית ועל הבעיות הבסיסיות במנגנון השוק.

אם אתם רוצים לשלוח לי אימייל:

sd.intro.heb (at) gmail (dot) com

אף אחד מהרעיונות שאני כותב עליהם אינו שלי, אבל כל הטעויות הן שלי. התמונה של השושנה בראש הבלוג נוצרה ע"י Nino Barbieri, לקוחה מאתר Wikimedia Commons, ומופצת תחת רישיון CC-BY-SA.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s